ceturtdiena, 2017. gada 29. jūnijs

Darbnīca Vilnas dzijas krāsošana ar augiem

Krogsilā, lauku sētā DŪDUMI-1 (Rīgas-Bauskas šosejas 12.km) no 7.– 9.jūlijam Ciklā Seno amatu prasmes meistares Anetes Karlsones vadībā norisināsies darbnīca VILNAS KRĀSOŠANA AR AUGIEM.
Līdzfinansējums dalībniekiem - 12,- eiro (samaksā iekļauta ēdināšana, iespējamā nakšņošana darbnīcu vietā, savās teltīs, darbnīcu vietas un materiālais nodrošinājums).
Pieteikšanās (obligāta) – līdz 3.jūlijam pa tālruni 28846708 vai e-pastā saulegunta@gmail.com (Gunta).
Darbnīcas norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Jau labu laiku kuplo interese par dažādu seno amatu prasmju apguvi. Arvien vairāk ļaudis vēlas uzzināt un iemācīties celot, aust, krāsot un apgūt citas praktiskas lietas no tām prasmēm, kas bijušas zināmas un ko pratuši ļaudis tālākā un tuvākā senatnē. Daudzviet tās ir gan mantotas un pārmantotas, gan dažubrīd arī celtas laukā no aizmirstības un apgūtas it kā no jauna.
Viena no ļoti saistošām, un, manuprāt, maģiskām prasmēm ir vilnas dzijas krāsošana izmantojot augus. Ir meistari, kuri jau vairākus gadus šīs prasmes kopj un arī citus māca tās atgūt un apgūt no jauna. Darbnīcas šai jomā notikušas jau daudzviet Latvijā. Meistaru skaits, kas šo praktizē arvien aug. Un viena no aktīvākajām un ražīgākajām meistarēm, kas pie tam dāsni savās zināšanās un prasmēs dalās, ir LU Latvijas Vēstures institūta Etnoloģijas nodaļas vadošā pētniece Anete Karlsone. Ne tikai akadēmiķe, vēstures doktore, bet arīdzan aizrautīga praktiķe, kura krāsošanu ar augiem praktizē jau vairākus gadus. Daudzas nokrāsošanas prasmēm ieguvusi pētot, pārbaudot dzīve un eksperimentējot.
Vilnas krāsošanas darbnīca Krogsila Dūdumos iecerēta kā nodarbību kopums iesācējiem, bet gaidīti arī tie, kas šai jomā jau paši vai kādu meistaru vadībā kaut ko darījuši, jo mācīties nekad nav par daudz un par biežu. Allaž var atrast, ko uzzināt vēl un arī darot rodas jautājumi, uz kuriem atbildes joprojām nav rastas. Darbnīcu sāksim piektdienas, 7.jūlija, pēcpusdienā plkst. 16.00 - samērksim augus, kuriem pietiek ar vienas nakts mērcēšanos. Koku mizām vajag ilgāku laiku un daļu no tādiem meistare būs samērkusi iepriekš un ieradīsies ar krāsošanai gatavu materiālu. Izmazgāsim un kodināsim daļu no dzijas priekš sarkanajiem toņiem, lai var iepazīties ar iepriekšējo kodināšanu.
Sestdienas rīts sāksies ap deviņiem ar krāsvielas šķīdumu gatavošanu: karsēsim izmērcētos krāsaugus. Mazgāsim pārējo dziju, nokāsīsim augus, dzesēsim un mērcēsim krāsvielas šķīdumā dziju, krāsosim izmērcēto dziju. Kādā vaļas brīdī vai pievakarē, kā mēs paši uz vietas vienosimies par ērtāko, klausīsimies meistares piedāvāto lekciju-prezentāciju-stāstījumu par tēmu "Latviešu tradicionālie krāsaugi". Sestdienas vakarā atstājam atdzist krāsvielas šķīdumos nokrāsotās dzijas un svētdienas rītu, arī jau deviņos, sākam ar dziju skalošanu un kaltēšanu. Varbūt vēl kaut ko piekrāsojam un pārkrāsojam. Tinam paraudziņus, lai katram krāsošanas darbnīcas dalībniekam tiktu pa gabaliņam no katra toņa. Rakstam anotācijas uz zīmītēm un sienam pie paraudziņiem. Esam iecerējuši šo darbu paveikt līdz 16.00, bet darīt nāksies tikmēr, kamēr godam tiksim ar visu iecerēto galā.
Dalībniekiem tiek piedāvāts, ja iespējams, pašiem paņemt līdzi krāsošanā izmantojamos augus – īpaši noderēs kaltētas bērzu lapas (šai laikā ļoti viegli iegūstamas, jo ir labs veids, kā izmantot nupat nolietotās bērzu meijas – lapiņas noplūc un izkaltē). Noderēs arī kaņepes (gan kaltētas, gan svaigas). Dalībniekiem piesakoties aicināsim arī vēstīt, ko no nepieciešamā katrs varēs paņemt līdzi.
Katrs dabā dzīvojošais zin, ka augu un dabas pasaule ir pārsteigumu pilna, tālab arī mūsu darbnīcas norisē iespējamas mazas korekcijas vai papildinājumu – kopumā rīkosimies pēc apstākļiem un tā, kā veiksies darbi.
Darbnīcu norises vieta piedāvā iespēju braukt ar savām teltīm tālākiem darbnīcas dalībniekiem vai jebkuram, kam šāda iespēja šķiet saistoša. Pašiem vienojoties iespējamas arī vakara sadziedāšanas, sarunas un sirsnīga domu un pieredzes apmaiņa tradīcijas un tautas kultūras apguvē, izzināšanā un tradicionālā pasaules tvēruma paplašināšanā.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru