otrdiena, 2016. gada 9. augusts

20. augustā Ziemupes jūrmalā ģimeniskie svētki – atpūtas pasākums ma-DARA

20. augustā no plkst. 14.00 Ziemupes jūrmalas stāvlaukumā jau piekto gadu norisināsies biedrības “Ziemupīte” organizētie mūsu sakņu, piederības un ģimeniskuma svētki - atpūtas pasākums “ma-DARA”. 

Atpūtas pasākums “ma-DARA” ir vieta un laiks, kur apstājas ikdienas rūpes, ir mirklis, ko baudīt, impulsi, kam ļauties, vieta, kur vienkārši būt, mācīties, saklausīt, iepazīt un darīt. Citus gadus godā cēlām tādas vērtības kā - Saule, Saknes, Zalktis, šī gada vadmotīvs – Rasa.

IZZINOŠĀ “ma-DARA” dienas pirmajā pusē būs piedāvā tikties ar grāmatas "Savvaļas augu virtuve" autori Vairu Kārkliņu, kura iepazīstinās ar ziedūdeņiem un to daudzpusīgajām lietošanas iespējām, kā arī būs iespēja satikt mākslinieci un latvju zīmju pārzinātāju Brigitu Ektermani. Skanīgākā noskaņā - Bārtas etnogrāfiskais ansamblis piedāvās ielūkoties līgavas pušķošanas rituālā vai drīzāk iestudējuma (tas ir fragments no Jēkaba Ķībura trīs cēlienu etnogrāfiskā iestudējuma "Sendienu dziesma"), kas ansambļa repertuārā tiek ik pa laikam atjaunināts. Tas ir skumīgs brīdis - tiek saģērbta līgava, viņai tiek doti padomi jaunajai dzīvei, viņa atvadās no dzimtajām mājām, pirms tiek aizvesta uz vīra mājām.

“ma-DARA” DARA. Tāss meistare Madara Putna kopā ar Kasparu Zvirbuli iepazīstinās ar maz pazīto materiālu - bērza tāsi un palīdzēs uztaisīt tāšu aproci vai kādu citu nieku no tāss. Dzintaru auklētāja un mezglos vijēja Ilze Vainovska piedāvas ne tikai iegādāties kādu no jau iemezglotajiem “Noķerts Liepājā” produktiem, bet arī darbnīcu ar moto "Iesien mezglā rasas lāsi"! Tajā varēs iemācīties dimanta mezglu un "mērkaķa dūrīti", kurai tiešām iekšā var paslēpt gan akmeni, gan citus dārgumus.

TĒJNĪCĀ tiksies dzejnieki un dziesminieki no malu malām, būs iespējams dzirdēt Madaru Gruntmani, Jāni Rūci un Janu Egli (gan kopā, gan atsevišķi), Guntu Šnipki, Inetu Stadgali, Ivetu Skapsti, Austrasbērnus, Maiju Laukmani, Lauru Andersoni, Agitu Dragunu, Jāni Mackus u.c.

Vakarā “ma-DARA” SKAN. Par to parūpēsies mūzikas grupa “LATA DONGA”, kuras pamatu veido ģimene, kas jau trešajā paaudzē izpilda tautas mūziku – Aīda Rancāne, Asnate Rancāne, Aurēlija Rancāne un Andris Kapusts. Lata Dongas īpašā muzikālā pievilcība saistās ar emocionālo, savdabīgi piesātināto un iedvesmojošo balsu skanējumu. Senais un mūsdienīgais, latviskais un pasaulīgais, sievišķais un sakrālais savijas vienotā veselumā un ir galvenie grupas mūzikas iedvesmas avoti. 

Tāpat par ģimeņu ansambli varētu nosaukt Kurtuvēnu folkloras ansambli “KURTUOVE” no Lietuvas, kas atpūtas pasākumā “ma-DARA” viesosies jau trešo gadu. Tajā piedalās gan sievas un vīri, gan vecāki un bērni. Kopas repertuārā ir teiksmainā un tradīcijām bagātā Kurtuvēnu novada dziesmas, tā kopj sava novada tradīcijas. 

Katlakalna folkloras kopa “RĀMUPE” ir kļuvusi par pasākuma neatņemamu sastāvdaļu, ne velti “Rāmupes” sirdpuksts - Gunta Saule – kļuvusi par pasākuma krustmāti: "RĀMUPES kopā sanāk un darbojas ļaudis, kurus interesē tradīcijas, folklora. Mūsu dzīve norit senajā laika skaitīšanas un Gadskārtu svētku svētīšanas ritmā: kopā svinam Lielo dienu, Ūsiņus un Vasarassētkus, Jāņus, Rudenājus, Veļu vakarus, Bluķa vakarus. Gan līdzdarbojoties svētkos un kopkoncertos, gan dodoties izziņas braucienos, esam apceļojuši teju visu Latviju, esam piedalījušies svētkos Baltkrievijā, Igaunijas Kihnu salā un vairākkārt viesojušies Lietuvas zemē."

Visas dienas garumā būs iespējams piedalīties dažādās meistardarbnīcās, satikt un parunāt ar dažādu amatu meistariem un interesantu lietu veidotājiem, iegādāties lietas ar pievienoto vērtību. Apskatīt Madaras Mednes ilustrāciju izstādi “Laminated fairy dust”. Ar savu vasaras kukaiņu kolekciju un jauniem stāstiem par mītisko būtņu tēmu iepazīstinās Valters Arturs Vītols, kura pārraudzībā esošajā Pūķspārna vasaras skolā tiks radītas burvīgas lietas, spēlētas spēles.

Dalībnieku vidū būs arī flautu duets Madara Viļumsone un Renāte Oniuna, čellists Aivis Gailītis, Ceraukstes folkloras kopa “Laukam pāri”, meldru, klūgu pinēja un meistare Ineta Vēvere u.c. Vakara oficiālo un plānoto daļu noslēgs Durbes tautas mūzikas ansamblis "Neparasts gadījums".

Par ēšanu rūpēsies IK “Mums garšo”.

Pasākums ir bez ieejas maksas. No un uz Liepāju kursēs īpašais pasākuma autobuss, ko nodrošina Pāvilostas novada dome. 

Vairāk informācijas par dalībniekiem un programmu www.facebook.com/pasakumsmadara un www.draugiem.lv/pasakumsmadara.

Informāciju sagatavoja:
Daina Vanaga
Biedrība “Ziemupīte” pārstāve

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru