piektdiena, 2018. gada 5. janvāris

Īsfilmas “Rudzu spēks” pirmizrāde


Zemgale – labības klēts. Rudzi ir tās lepnums. No paaudzes paaudzē, ēdot rudzu maizi, godājot senčus un savas tradīcijas, mēs rodam spēku. 
aa
Sena tradīcija, kas sakņojās Zemgalē ir iešana Budēļos. Tie ir maskoti tēli – vīrieši, kas ir saģērbušies kažokos, ar konusveidīgām no rudziem pītām cepurēm galvās. Maskotie tēli visus savus apģērba gabalus velk uz otru pusi vai tas būtu kažoks, krekls vai cimdi, jo tas simbolizē neikdieniško, kaut ko neierasto, nezināmo. Vienmēr centās sejas nomaskot tā, lai ejot gājienos no mājām uz mājām, neatpazītu ienācējus. 

Budēļu gājienos parasti gāja februāra mēnesī līdz Meteņiem, kas iezīmē pavasara iestāšanos. Budēlis simbolisks tēls, kas mudina ļaudis nepadoties tumsas un ļaunuma ietekmei, veicina labo, vairo prieku un nes mājās svētību, tāpēc Budēļu gājienos vēlējās piedalīties ikviens vīriešu kārtās pārstāvis. Arī mūsdienās Budēļus ļoti gaida tajās mājās, kas apzinās šo lietu nozīmīgumu.

Lai varētu iet Budēļu gājienos, jau vasarā ir jāveic sagatavošanas darbi – jāuzpin Budēļu cepures no rudziem. Īsfilmā “Rudzu spēks” dokumentēta Budēļu cepuru pīšanas tradīcija Vecumnieku novadā, kas ļauj katram interesentam iepazīties ar šo materiālu, lai izprastu vienu no latviešu unikālajām tradīcijām.

Filmā tiek atspoguļotas Zemgales ainavas, muzikālo fonu veido latviešu tauta dziesmas un melodijas, kas ir ilustrētas ar krāšņu video materiālu. Audio un vizuālo īsfilmas materiālu var izmantot arī skolēnu mācību vielas apgūvē gan latviešu valodas, literatūras, gan mūzikas un mākslas, gan mājturības un tehnoloģiju mācību stundās. 

Visi interesenti tiek aicināti uz īsfilmas prezentāciju!

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru