otrdiena, 2018. gada 19. jūnijs

Kādus svētkus svinēsim nedēļas nogalē?

Rīgas Tehniskās universitātes postfolkloras grupa “Daba San” pirmsjāņu laikā nāk klajā ar dziesmu “Zāļu diena”, kurai veltīts arī video!

Par Zāļu dienu agrāk dēvēja dienu pirms Jāņiem. Šajā dienā ļaudis visu rotāja ar puķēm un zālēm. It visu, ko plūca Zāļu dienā, sauca par Jāņu zālēm. Dienai noslēdzoties, pienāk Jāņu vakars un līdz ar saulrietu iededza Jāņugunis, lai līgotu līdz pat rīta gaismai un sagaidītu Jāņu dienu

Kaut arī Jāņubērni līgo visu nakti, pašus svētkus vēsturiski nekad nedēvēja par “Līgo svētkiem”. Daudz “Līgo” svinētāji pat nenojauš, ka šādu nosaukumu senajiem svētkiem vien 20.gs. sākumā ierosināja komponists Emilis Melngailis. Tikmēr, padomju vara, seno tradīciju izskaušanas nolūkos 1945. gadā Jāņus oficiāli pārdēvēja par “Līgo svētkiem”. Šī iemesla dēļ grupa aicina visus svētku svinētājus atgriezties pie tradicionālā nosaukuma ″Zāļu diena″.

“Daba San” dalībniekiem gan Jāņi, gan Jāņu gaidīšanas laiks ir īpašs. Grupas pārstāvji atzīst, ka ielēkt Jāņu svinībās nav iespējams. Tām jānobriest gatavošanās procesā. Tā kā jauniešus vieno tieši mūzika, tad šajā pirmsjāņu laikā rotaļīgos eksperimentos tapa gan dziesma “Zāļu diena”, gan arī tās video. Dziesma muzikāli ataino priekpilnās un vieglās svētku gaidīšanas izjūtas, ko saviem klausītājiem arī vēl grupa “Daba San”.

Grupa arīdzan izsaka pateicību visiem, kas piedalījās dziesmas un video tapšanas procesā. Paldies, Latvijas Arheoklubam, operatoram Mārtiņam Baronam un skaņu režisoram Edgaram Skrāģim.

Mūzikas autore: Linda Zonne-Zumberga un grupa “Daba San”.


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru