otrdiena, 2018. gada 29. maijs

Uz IELĪGOŠANU aicina Latvijas Dievturu sadraudze

2018.gada 8.jūnijā plkst. 17.00 Rīgas Centrālās bibliotēkas (Brīvības ielā 49/53) 2.stāvā, Lasītāju zālē Latvijas dievturu sadraudze aicina uz Jāņu ielīgošanas dziesmu ritiem.

Tuvojas Jāņi, Vasaras saulgrieži. Gada vieni no populārākajiem un tautā iemīļotākajiem svētkiem. Tā vai citādi tie tiek svinēti it visur, gandrīz katrā saimē un sētā, katrā ģimenē, katrā domubiedru kopā, katrā draugu un kaimiņu pulkā. Tomēr neba visi zin, kas tad īsteni Jāņi ir un kā tie  tradicionāli svinami, kādi ir vispatiesākie un dziļākie Jāņu laika rituāli. 

Šīsreizes Latvijas Dievturu sadraudzes rīkotā tikšanās un dziesmu riti būs veltīti tieši šim – Jāņu, Vasaras saulgriežu, laika sajūtas izzināšanai, dziesmu un simbolu, tradīciju un rituālu apguvei, izziņai. Dziedot un rotaļās ejot. 

Folkloras kopa RĀMUPE ielīgos Sauliešu pilskalnā Pļavniekkalnā

Foto: Velga Kūkuma
2018.gada 7.jūnijā, ceturtdien no plkst. 19.00 Sauliešu pilskalnā Katlakalnā notiks Jāņu ielīgošanas meistardarbnīca, kurā visi laipni aicināti piedalīties. Šai reizē uzsvarus liksim vairāk tiešu uz Jāņu dziesmu un melodiju mācīšanos. Un, protams, sasaistīsim tās ar Jāņu gaidīšanas laiku, rituālajām norisēm to svinēšanas laikā, kā arī citām Jāņu apjaušanas mākslām.

Nodarbību kūrēs Katlakalna folkloras kopa RĀMUPE un kopas vadītājs Andris Kapusts.

Jāņu laiku ne bez pamata daudzi ļaudis uzskata par skaistāko visā gada ritējumā – daba pilnbriedā – viss plaukst, zied, smaržo. Gaismas lūkas atvērušās virs mūsu galvām un arī zem kājām. Jāņi ir zemes pilnzieds. Un cilvēki jūtas līdzīgi – enerģija mutuļo, virmo, elso, sprēgā... 

Ne tikai senajā latvju sētā, bet arī mūsdienu ļaužu pagalmos darba šai laikā netrūkst. Gatavošanās svēkiem arī citu lauku un dzīves darbu vidū notiek pilnā sparā – tik daudz kas paveicams, veidojams, darāms. Ir jau tā, ka pati gatavošanās svētkiem aizņem tik daudz laika, uzmanības, piedomāšanas un enerģijas ...un tad pati īsā nakts paskrien kā vienā elpas vilcienā. 

Mums grūti iemoāties Jānu nakti bez dziesmām un rotaļām – bez īpašajām, tālu skanošajām līgotnēm. Tālab šai reizē mūsu ikgadējajā Jāņu ielīgošanas meistardarbnīcā Sauliešu pilskalnā vairāk uzmanības pievērsīsim tieši šim – mācīsimies Jāņu dziesmas, ikkatram darbnīcas dalībniekam būs iespēja dziedāt kopā ar mums un izdziedāt arī savu dainu, vairot savu Jāņu dziesmu pūru. 

svētdiena, 2018. gada 20. maijs

Vasarassvētki Salacgrīvā

Foto Uģis Nastevičs www.ugis.info)
Vasarassvētku laika izbraukums, svētku gatavošana un svinēšana. 26.-27.maijs. Kopā ar Katlakalna folkloras kopu RĀMUPE, Salacgrīvas kopu CIELAVA, igauņu folkloras kopējām. 

Šķiet, ka jau izsenis tautas Tradīcijā bijis tā, ka vīrišķajiem Ūsiņiem seko sievišķie Vasarassvētki. Tā izsecinājuši tradīcijas pētnieki un tas liekas pilnīgi iespējami un likumsakarīgi. Tradicionālie, tautas svētītie, Vasarassvētki gadu gaitā un citu kultūras un reliģisko uzslāņojumu iespaidā tikuši krietni piemirsti vai izmainīti, tomēr ir iezīmes, kuras liecina par šādu svētku esamību. Tradīcijas pētnieki un praktiķi daudzviet jau vairākus gadus šos svētkus tiecas atjaunot. Sekojot pierakstiem, ticējumiem, savām sajūtām un vēlmēm. Ņemot talkā dažādu kaimiņtautu tradīcijas iezīmes un pieredzi, kā arī vērojot to likumsakarīgo vietu gadaritā.

trešdiena, 2018. gada 16. maijs

Pirmā Latvijas tautasdziesmu nakts Cēsīs!

Šogad tradicionālās Muzeju nakts vietā Cēsu Vēstures un mākslas muzejs sadarbībā ar biedrību “Ziemupīte” organizē Pirmo Latvijas Tautasdziesmu nakti, kas norisināsies Pils laukumā 19. maijā no plkst. 18:00 – 2:00. Pirmā Latvijas Tautasdziesmu nakts būs pasākums, kurā teju visas nakts garumā skanēs tautasdziesmas no tradicionāla dziedājuma līdz post-folklorai, no klausīšanās līdz kopā dziedāšanai. Visas nakts garumā paredzēts tradicionālais amatnieku tirdziņš ar darbnīcām bērniem un pieaugušajiem.

Savu dalību apstiprinājušas folkloras kopas un grupas - IĻĢI, vīru kopa VILKI, SAUCĒJAS, DELVE, PĒRKONVĪRI, JOSTA, RĀMI RITI, IMANTA DIMANTA UN DRAUGI u.c.

trešdiena, 2018. gada 9. maijs

Senais tautas kalendārs mūsdienās

Vai kādreiz esi pētījis latviešu gadskārtu kalendāru, un aizdomājies, ka nezini, kas slēpjas aiz savādajiem nosaukumiem? Vai vēlies nonākt kaut mazumiņu tuvāk meklētajām atbildēm uz jautājumiem: 

KAS ir tie svētki, kurus vajadzētu ieviest savos svinamo dienu kalendāros? KĀPĒC tos svinēt? KĀDA ir to nozīme? KĀ tiem sagatavoties? KUR smelties zināšanas? 

otrdiena, 2018. gada 8. maijs

Aicina Radošā māja Koknesē


Mainīga reliģija mainīgā pasaulē

Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes (LU TF) un LU Humanitāro zinātņu fakultātes (HZF) doktorantūras skolu sadarbības projekta ietvaros 16. maijā, plkst. 18.30, grāmatu veikalā “Bolderāja” (Avotu iela 29) notiks pasākums “Mainīga reliģija mainīgā pasaulē”, kurā abu fakultāšu doktoranti prezentēs savas pētījuma tēmas. 

LU HZF doktorants Uģis Nastevičs salīdzinās latviešu un japāņu etnisko reliģiju aspektus. LU HZF doktorante Natālija Abrola pievērsīsies indiešu kultūras ietekmei Latvijas kontekstā savā referātā “No Rigvēdas līdz indisko zinātņu pirmsākumiem Latvijā”. 

LU TF zinātniskais asistents, doktorants Ņikita Andrejevs pievērsīsies laulībai, askētismam un ekstrēmismam nekanoniskajos apustuļu darbos. Savukārt LU TF doktorante Ilze Stikāne analizēs bīta paaudzes rakstnieku darbos atspoguļotos reliģiskos ieskatus.