piektdiena, 2018. gada 2. februāris

Dievturība un šintōisms. Tuvojoties pavasara laikam.

LDS Daugavas saimes februāra sanāka notiks 24.februārī (Sveču mēneša I savaites pussvētē) plkst. 14.00 Klintaines Kūlīšos.  Mūsu īpašais viesis būs Mg.paed., japanologs Uģis Nastevičs ar stāstījumu par priekšstatu līdzībām, kas sastopamas latvju dievestībā un japāņu tradicionālajā dievatziņā šintōismā.

U.Nastevičs pašlaik ir folkloristikas doktorants, bet vēl pagājušā gada pavasarī LU Pedagoģijas un psiholoģijas fakultātē ļoti veiksmīgi aizstāvēja maģistra darbu ar nosaukumu "Tikumu audzināšanas sistēma japāņu un latviešu dievestības tekstos".


Mītiskie Torii vārti, žilbinošā Amaterasu, viedie kami, senču balss un visaptverošs svētums ir vērtības, kas caurvij japāņu tradicionālo pasaules un pārpsaules tvērumu, šintōismu. Šķiet, kas gan mūsu vienu no otras tik tālās zemes - Japānu un Latviju var vienot, pareizāk, kas gan mums tik atšķirīgiem ļaudīm var būt līdzīgs. Izrādās, var, ir un diezgan daudz tā līdzīgā. Diezgan daudz vienojošā. Pārpasaulīgo vērtību sistēma ir katrā ziņā tā, caur ko mēs varētu un varam saprasties. Droši vien tieši tāpēc nav nejaušība, ka tik daudzi japāņi ne tikai traucas Latvijas apceļojumos, bet arvien vairāk ir arī tādu, kas mācās latviešu valodu, apgūst koklēšanas un dziedāšanas prasmes, mācās amatus, iedziļinās tradīcijas ārējās izpausmēs, tās saturā un simboliskajā tēlu pasaulē. 

Par to, kas līdzīgs un arī par to, kas tomēr ir atšķirīgs latviešu dievturībai un japāņu šintōismam, Uģis pastāstīs šai sanākas reizē.

Bet sāksim kā allaž ar kopīgu dziedāšanu, ar sajūtu ieskandināšanu.

Savukārt tikšanās otrajā daļā parunāsim par tuvojošamies pavasara laiku - tā iezīmīgajām un svētku dienām. Pamācīsimies pavasara gaidīšanas un Lielās dienas svinēšanas dziesmas, rotaļas un dančus. 

LDS Daugavas saime ir atjaunota, un jaunveidojoša atvērta kopiena ar dievturīgām interesēm un mērķiem. Aicinām pulkā ikvienu interesentu un labas gribas cilvēku!

Pieteikšanās un sīkākas uzziņas: 

Gunta Lazda (Klintaines pudura vadītāja) - tālr.: 26449567, guntalazda@inbox.lv
Gunta Saule (Daugavas saimes vadītāja) - tālr. 27811297, saulegunta@gmail.com

Tālākie plāni:

31.martā Sarunas ar latvju zīmēm - pieredzē dalās zintniece Guntīna;
5.maijā ŪSIŅU svinības - visas dienas garumā un greznumā - rituāli, daudzinājumi, koncerti, Ūsiņa ugunskuri (sīkāka informācija sekos)

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru