trešdiena, 2013. gada 18. septembris

Latgaļu vārda 900.gade


2013.gada 21. un 22.septembris

Svētdiena, 22.septembris ir Baltu vienības diena. Āraišu arheoloģiskais muzejparks un Kultūrvēsturiskās vides saglabāšanas biedrība aicina šo nedēļas nogali veltīt senajiem latgaļiem. Šogad aprit 900 gadu, kopš Nestora hronikā „Pagājušo laiku stāsts”, kas datēta ar 1113.gadu, pirmo reizi viņu vārds minēts rakstītā tekstā. Atzīmējot šo notikumu, 21.septembrī 12.00 – 19.00 Āraišu arheoloģiskā muzejparkā un 22.septembrī Cēsīs no 12.00 – 18.00 ikviens interesents tiks iepazīstināts ar senajiem latgaļiem, viņu apģērbu, rotām, karavīru bruņojumu, dzīves vietām apbedījumiem Vidzemes reģionā.


Pasākuma atklāšana 21.septembrī pulksten 12.00 Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā

Ievada vārdi: Agnese Ramata, Māris Rumaks un Daumants Kalniņš.

Priekšlasījumi:
1. „Seno latgaļu rotu raksti” (Daumants Kalniņš)
2. „Senās rotas folklorā un mitoloģijā” (Solvita Lodiņa) 
3. „Seno latgaļu apģērbs un rotas” (Irita Žeiere un Daumants Kalniņš)
4. „Seno latgaļu karavīru bruņojums” (Artūrs Tomsons)
5. „Seno latgaļu dzīves vietas Vidzemes reģionā” (Jānis Ciglis) 
6. „Seno latgaļu apbedījumi” (Vitolds Muižnieks)

Pasākuma ietvaros notiks seno latgaļu tērpu modes skate ar pētnieces Iritas Žeieres komentāru. Būs arī vēstures kopu demonstrējumi, kas saistīti ar seno latgaļu ikdienu un  sadzīvi.  Ar seno zintnieču dziedināšanas prasmēm iepazīstinās Zvārtes Zāļu sieva Līga Eglīte. Pasākumu noslēgs Dzērbenes folkloras kopa „Māras bērni” ar vakarēšanu, kurai pamatā ir Dzērbenes apkārtnē savāktais folkloras manteriāls. Vakarēšanas dalībnieki tiks stiprināti ar īpašu, uz ugunskura gatavotu, svētku zupu.

Pasākums turpināsies 22.septembrī Cēsīs.

Pulksten 12.00 būs ekskursija uz Ruckas muižu. Tur varēs iepazīties ar KVSB radošajām darbnīcām, muižu un tās vēsturi - vadītājs Arsenijs Šenroks, kā arī tikties ar bruņu un ieroču kalēju Aleksandru Kornetu-Movzešu viņa jaunajā smēdē. Sekos iepazīšanās ar izstādi „Latgaļu dārgumi” Seno rotu kalves ekomuzejā. Svētku muzikālo daļu nodrošinās Eduards Klints, kopā ar visiem dziedošajiem un spēlējošajiem dalībniekiem. Turpinājumā būs saistošas nodarbes Cēsu pils dārzā. Pulksten 16.00 paredzēta vakarēšana kopā ar latgaļu dziesminieci Birutu Ozoliņu. Skanīgu vakara noslēguma gaisotni radīt apsolījusi Kristīne Kārkle- Puriņa & Co.


ĀRAIŠU ARHEOLOĢISKAIS MUZEJPARKS -
KULTŪRVĒSTURISKĀS VIDES SAGLABĀŠANAS BIEDRĪBA - kvsbcesis@gmail.com

1 komentārs: